صفحه اصلي > اخبار و اطلاعیه ها 


  چاپ        ارسال به دوست

کارگاه کشوری ثبت سرطان جمعیتی
کارگاه کشوری ثبت سرطان جمعیتی

دبیرخانه ملی ثبت سرطان جمعیتی در راستای اجرای برنامه در استان های منتخب، اقدام به برگزاری یک دوره کارگاه آموزشی سه روزه نمود. مرحله اول این کارگاه آموزشی در تاریخ های 23 الی 25 آبان ماه 94 در سالن کنفرانس ساختمان ریحانه واقع در مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) با حضور مسئولین و کارشناسان 5 استان هرمزگان، فارس، کرمانشاه، کرمان و آذربایجان شرقی برگزار شد. سایر استانهای مجری برنامه ثبت سرطان جمعیتی در مرحله دوم کارگاه حضور خواهند یافت. (متعاقباً توسط دبیرخانه ملی اطلاع رسانی خواهد شد.) کارگاه با دعوت از جناب آقای دکتر ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بیانات ایشان در باب اهمیت سرطان و جایگاه ثبت سرطان افتتاح گردید و بعد دکتر کاظم زنده دل، مسئول برنامه ملی ثبت سرطان جمعیتی پس از معرفی کارگاه و اهداف آن به معرفی برنامه و اصول اجرایی آن پرداختند.

آشنایی با اقلام و منابع اطلاعاتی و روش های موردیابی از مباحث دیگر کارگاه در روز اول بود. در ادامه داشبورد ثبت سرطان در سامانه سپاس معرفی شد.سپس با حضور نماینده شرکت نرم افزاری تیراژه رایانه تهران به بررسی نارسایی های موجود در نرم افزار HIS این شرکت (به عنوان رایج ترین نرم افزار) پرداخته شد و در ساعات پایانی روز اول کارگاه، برنامه ثبت سرطان جمعیتی استان گلستان به عنوان یک برنامه موفق معرفی شد و دستاوردهای آن توسط مسئول برنامه، دکتر غلامرضا روشندل مطرح و گزارشی از نحوه اجرا و انتشار و ارسال داده ها به IARC توسط ایشان ارائه گردید.

روز دوم کارگاه به طور کامل به معرفی و کار با برنامه نرم افزاری Canreg5 اختصاص یافت و آخرین نسخه نرم افزار در اختیار مراکز قرار گرفت. در روز پایانی کارگاه به مباحث مالکیت داده و محرمانگی اطلاعات ثبت سرطان و ارزیابی کیفیت و پوشش داده های ثبت سرطان پرداخته شد و قوانین کدگذاری سرطان های اولیه چندگانه به طور اجمالی مورد بررسی قرار گرفت. در خاتمه از مراکز شرکت کننده خواسته شد ظرف دو هفته نسبت به تدوین برنامه عملیاتی و پیشنهاد اعتبارات موردنیاز مراکز خود اقدام نمایند، به Follow Up بیماران شناسایی شده از سال 88 به بعد بپردازند و Survive پنج ساله بیماران مداوا شده در بیمارستانها را استخراج کنند و گزارشات حاصل را به دبیرخانه ملی ثبت سرطان ارسال نمایند.


١١:٥٤ - 1394/08/30    /    شماره : ٢٩٤١    /    تعداد نمایش : ٤٣٦خروج